Czyste powietrze wokół nas
"Czyste powietrze wokół nas"Koordynator programu: Mikłasz Beata Ewa
Pierwszą z form realizacji jest zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie poprzez rozdanie listu informującego o celach i zadaniach programu. Drugą formą realizacji programu jest cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 jednostek warsztatowych:
Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększają swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwują podczas wycieczki źródła dymu, projektują własny znaczek "Nie pal przy mnie", który wręczają palącym członkom rodziny. W ramach realizacji zagadnień z programu, organizowany jest przez nauczycielki naszego przedszkola kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów, a dzieci otrzymują bajeczki do kolorowania. Realizacja programu opiera się głównie na aktywizujących formach i metodach pracy, m.in.: ćwiczeniach dramowych: „O kominie, który przestał dymić", doświadczeniach, obserwacjach, ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych, wykonywaniu prac plastycznych, pogadankach, itp. Czynny udział w realizacji programu biorą rodzice wykonując pomoce, tworząc wraz z dziećmi plakaty o treści antynikotynowe, wspierając nas podczas wycieczek. Dzieci uczestniczące w realizacji programu:
Edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, socjalizacją od podstaw od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia. opracowanie: Mikłasz Beata Ewa
|