SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA GOTOWOŚCI DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 5, 6 - LETNICH DNIA 05.12.2013
Temat: Zabawy z literkami. Zapoznanie ze znakiem graficznym głoski i – literą i, I.
Prowadzące zajęcie: Beata Ewa Mikłasz
Obszar podstawy programowej:
- 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Zagadnienia programowe:
- Reguły obowiązujące społeczność grupową
- Współdziałanie i współpraca
Obszar podstawy programowej:
14. 2. , 14. 4, 14. 6. , 14.7. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Zagadnienia programowe:
- Pamięć ruchowa i koordynacja sensoryczno – motoryczna
- Sprawności percepcyjno – motoryczne – z wykorzystaniem materiału obrazkowego
- Sprawność manualna
- Słuch fizjologiczny i fonematyczny
- Symbole i czytanie
Cel ogólny:
- stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania i pisania
Cele szczegółowe:
- doskonalenie procesów poznawczych: analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
- wprowadzenie litery ,,i, I”;
- wdrażanie do wydłużonego czasu koncentracji uwagi poprzez zastosowanie gier i zabaw językowych;
- wzmacnianie wiary w siebie poprzez uwzględnienie indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka;
- doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele operacyjne – dziecko:
- potrafi obserwować, słuchać i wyciągać wnioski;
- poprawnie wymawia proponowane słowa;
- dzieli wypowiadane wyrazy na sylaby;
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wybranych wyrazów;
- wyróżnia głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie;
- kojarzy literę z nazwą przedmiotu przedstawionego na rysunku
- wskazuje ilustrację, w nazwie której jest podana konkretna głoska;
- zna nową literę „i, I”, podaje wyrazy z nową literą
- rozpoznaje znak litery „i”, „ I” w wyrazach;
- odtwarza podany kształt w powietrzu;
- układa znak litery „i”, „ I” z kolorowych sznurówek;
- przestrzega ustalonych reguł podczas zabaw;
- współpracuje z innymi.
Metody (według M. Kwiatkowskiej):
- słowna – rozmowa
- percepcyjna – pokaz
- czynna – zadań stawianych dziecku
Pozostałe metody:
- elementy odimiennej nauki czytania I. Majchrzak
- elementy Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne i materiały: nagranie CD utworu: „Wyciszanka”, ilustracje przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę ,,i”, rebusy obrazkowo - literowe, kolorowe sznurówki, karty pracy z serii „Kolorowe szlaczki”, wizytówki z imionami dzieci, opaski do zabawy ,,Klej”, karty do pracy indywidualnej
Przebieg zajęć:
- Piosenka ,,Wyciszanka”
- Wyłonienie wyrazu podstawowego ,,igła”.
Rozwiązanie zagadki:
To zagadka bardzo prosta.
Ma je krawiec, jeż i sosna (igły)
Opowiedzcie, jak wygląda i do czego służy igła.
– dzielenie wyrazu ,,igła” na sylaby, liczenie sylab, układanie schematu sylabowego wyrazu
- wymienianie głosek w wyrazie „igła”, liczenie tych głosek, układanie schematu głoskowego wyrazu
- Posłuchajcie teraz krótkiego wierszyka:
,,I” jak igła jest cieniutkie,
nie za długie, nie za krótkie.
Mieszka sobie w igielniku,
jest w iskierce i imbryku.
Nigdy nie chce zdania kończyć,
za to jak imadło łączy.
Wyjaśnienie nieznanych słów.
- Wyrazy z „i” – wyszukiwanie ilustracji, w których nazwach ukryły się głoski ,,i, I”.
- Zabawa z elementem ćwiczenia grafomotorycznego – przy wypowiadaniu słów rymowanki przez nauczycielkę, zadaniem dzieci jest wodzenie palcem po karcie pracy z serii „Kolorowe szlaczki” – jeż, rozpoczynając od strzałki, aż do uzyskania całej postaci jeża przy słowach: ,,jak imadło łączy’.
- Zabawa ruchowa: skakanka rozłożona na podłodze – przeskakiwanie obunóż, przesuwając się do przodu, tak jak podczas szycia igła przesuwa się po materiale.
- Pokaz znaków litery „i”, „ I” drukowanej i pisanej
– z jakich elementów składa się litera ,,i, I”
- układanie wzoru małej i dużej litery z kolorowej sznurówki
- wykorzystanie sznurówki do ćwiczenia manualnego ,,przyszywamy guzik” – złączcie kciuk z palcem wskazującym tej samej dłoni i ,,nawleczcie igłę”, przeciągając przez ,,ucho” sznurówkę. Naśladujcie gestami przyszywanie guzika.
- Zabawa czytelnicza według I. Majchrzak „Wizytówki”- dzieci szukają w swoich imionach liter ,,i, I”. Kto ma literę „ I” jest królem, kto „i” księciem.
- Rebusy obrazkowo – literowe – wspólne odczytanie rebusów przygotowanych przez nauczycielkę
- Zabawa głoskami „Klej” – nauczycielka wybiera trójkę dzieci. Są to dzieci – „kleje”. Nakłada im na głowy opaski z obrazkami. W rytm włączonej muzyki wszyscy biegają po sali. Na przerwę w muzyce przyklejają się do dzieci – „klei” tylko te dzieci, w imionach których występują głoski rozpoczynające nazwy obrazków, które są umieszczone na opaskach dzieci „klei”. Kiedy prowadzący mówi: ,,hej, hej, puścił klej”, to zaklęcie uwalnia wszystkie dzieci. Zabawa toczy się dalej – ze zmianą dzieci – „klei”.
- Praca indywidualna z wykorzystaniem kart pracy – kolorowanie ilustracji z głoską ,,i” zaznaczanie czerwonym kolorem miejsca litery ,,i” w wyrazach.
|