Opracowanie i prowadzenie uroczystości: Anna Rozmus-Żuk
Data: 15.11.2012 r.
Obszar podstawy programowej:
1) Kształtowanie postaw społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
7) Wychowanie przez sztukę: muzyka, śpiew, taniec
Treści programowe:
- uczestniczenie we wspólnych zabawach
- rytmiczne poruszanie się przy muzyce
- uczestniczenie w krótkich programach artystycznych
- recytowanie, indywidualnie i zespołowo, krótkich wierszy
- dotykanie swojego ciała, zabawy z wykorzystaniem palców, dłoni
Cel główny:
- integracja dzieci najmłodszych z całą społecznością przedszkolną,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rytmicznie porusza się przy muzyce
- uczestniczy w krótkim programie artystycznym
- recytuje krótkie wiersze indywidualnie i zespołowo
- dotyka swojego ciała w zabawach z wykorzystaniem palców, dłoni
- śpiewa piosenki
Pomoce: przebrania dla dzieci - opaski na głowę, koszulki „biedronki”, spódniczki „kwiatki”, dekoracja sali, biedronki (elementy do konkurencji) dla wszystkich grup, klej, scenariusz uroczystości, symbole oznaczające przynależność dzieci do grup: motyl, smerf, postacie z bajek, miś
Przebieg uroczystości:
- Powitanie zaproszonych gości.
Krótkie zapoznanie z tematyką i celem uroczystości.
Włączenie dzieci ze starszych grup do uroczystości poprzez zadanie zagadki.
Zagadka:
Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się .......... (biedronka)
- POWITANIE
Z niziutkim ukłonem, z uśmiechem radości, Witamy serdecznie zebranych tu gości. Chcemy Wam zaśpiewać i zatańczyć ładnie, Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie.
- „Biedroneczka” - wiersz
Biedroneczko mała, ładne kropki masz. Czy nam po kropeczce jednej czarnej dasz?
Nie dam wam kropeczek, bo tyle latek mam ile kropek na skrzydełkach. Policz sobie sam!
- INSCENIZACJA
Biedronka śpi na listku pośród kwiatków.
KWIATKI Śpi biedronka na listeczku, Popłakuje po troszeczku. Czemu płacze, o czym śni? Z małych oczek płyną zły.
KWIATKI Obudź się biedronko miła, Byś smuteczków już nie śniła.
Biedronka budzi się, wstaje, przeciera oczy i popłakuje. Przylatują biedronki.
BIEDRONECZKA Tak mi smutno, tak mi źle, Bardzo płakać mi się chce…
KWIATKI Czemu płaczesz, co się dzieje? Twoja buzia się nie śmieje.
BIEDRONECZKA Chciałabym być kolorowa, Może żółta lub tęczowa.
BIEDRONKI Lecz jesteśmy kropkowane, Barwy czerwone i czarne.
BIEDRONECZKA Idę szukać więc kolory, Co poprawią me humory.
PIOSENKA : „Biedronka”
BIEDRONKI A my też nie traćmy czasu I polećmy już do lasu. Poszukamy przyjaciela, Co biedronki rozwesela.
Biedronki odlatują ze sceny
MUCHOMOREK Jestem muchomorek, Kropkowany stworek. Rosnę sobie w trawie, Kropkami się bawię.
Przylatują biedronki.
BIEDRONKI Miły muchomorku, Nie brak ci humorku. Rozweselisz biedroneczkę, Naszą smutną kuzyneczkę?
MUCHOMOREM Niech przyleci, niech się zjawi, Taniec humor jej poprawi.
Przylatuje Biedroneczka
BIEDRONECZKA Nie chcę być już kolorowa, Tylko taka „biedronkowa”. Lubię moje kropki czarne, Z muchomorkiem się zabawię.
Biedronki i Kwiatki tworzą koło, a w środku Biedroneczka tańczy z Muchomorkiem.
- „Piękna każda biedroneczka” - piosenka
I.Biedroneczki są w kropeczki.
O tym każdy wie,
ile kropek ma biedronka,
da policzyć się.
Ref.:Tu kropeczka, tam kropeczka,
piękna każda biedroneczka.
Jeszcze jedna, może dwie,
każdy liczyć kropki chce.
II.Czarne kropki ma biedronka,
oj tak, tak, tak, tak,
każda kropka u biedronki
to jej piękny znak.
Ref.:Tu kropeczka, tam kropeczka
- „Biedroneczka” – wiersz
Biadoliła biedroneczka „Gdzieś mi spadła ma kropeczka! Zawsze siedem kropek miałam, i mniej nigdy mieć nie chciałam…”
Szuka w trawie i w kałuży drepcze wszędzie, aż się kurzy. Jest! Znalazła się kropeczka! Skryła się pod skrzydełeczka!
- „Kropki biedronki” – piosenka
Po zielonych łąkach Po kwiatowych łąkach. Z łodyżki na listek, wędruje biedronka Spotkała ślimaka i małego żuka. Gdzie idziesz biedronko? Czego tutaj szukasz? A biedronka płacze. Łapką łzy ociera . Pogubiłam w trawie kropki. Co ja zrobię teraz?
- BIEDRONKA - wyliczanka
Biedronka mała, robaczki spotkała: (gładzimy placem wewnętrzną stronę dłoni)
Z tym się przywitała (dotykamy małego palca)
Tego pogłaskała (dotykamy serdecznego palca)
Temu pomachała (dotykamy środkowego palca)
Tego zabrać chciała (dotykamy wskazującego palca)
Z tym się pożegnała (dotykamy kciuka)
I do nieba poleciała! (unosimy rękę do góry naśladując odlatującą biedronkę)
- Zaproszenie dzieci ze starszych grup do konkurencji pt. „Kto pierwszy” – sklejanie z przygotowanych elementów postaci Biedronki.
- Zapoznanie dzieci z częściami ciała biedronki
- Zwrócenie uwagi na najważniejsze, charakterystyczne cechy biedronki – czółki – kropki
- Rozpoznanie przez dzieci przed rozpoczęciem zadania symboli przynależności do grupy: motyl, smerf, postać bajkowa, miś
- Poproszenie pań nauczycielek o pomoc dzieciom w zadaniu
- Próba policzenia kropek Biedronki przez każdą grupę
- Podziękowanie wszystkim gościom za udział w uroczystości
|