ZAJĘCIE KOLEŻEŃSKIE Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH NAUCZYCIELI NASZEGO PRZEDSZKOLA
Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji matematycznej.
- Grupa wiekowa- 3,4 latki
- Prowadząca: Elżbieta Obirek
- Termin: 26.10.2012r.
- Temat: „Geometryczne królestwo”- posługiwanie się nazwami figur geometrycznych.
Obszar podstawy programowej (13)
Cel ogólny
Rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania, dobierania
Cele szczegółowe:
- Budowanie szeregu w toku działania
- Porządkowanie jednorodnych obiektów na podstawie różnic panujących miedzy nimi
- Dostrzeganie różnic miedzy przedmiotami
- Rozwijanie kreatywności
- Liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych
Cele operacyjne
Dziecko:
- potrafi rozpoznać kształty figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
- potrafi rozpoznać i nazwać koło
- potrafi rozpoznać i nazwać kolory podstawowe,
- dobiera pary figur o identycznym kształcie
- potrafi liczyć w zakresie co najmniej do trzech
- dobiera figury według kodu obrazkowego
- rozumie i zapamiętuje polecenia nauczyciela,
- potrafi poruszać się przy muzyce,
- stosuje wdrożone zasady współpracy w grupie
- ilustruje ruchem treść znanej zabawy muzyczno-ruchowej
Metody pracy
1. Problemowa
2. Aktywizująca
3. Praktyczna
Środki dydaktyczne: klocki Dienesa, korona i peleryna dla króla, woreczek, magnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęcia:
- Ćwiczenie wprowadzające – „Pięć paluszków” (witamy się rączką P, L ), ćwiczą nóżki.
- Zabawa integracyjna „Iskierka grzeczności”– odwołanie się do kontraktu grupy, który mówi
o zasadach obowiązujących w zespole, kontrakt grupowy.
- Słuchanie krótkiego opowiadania.
Na tablicy ułożony obrazek przedstawiający zamek zbudowany z figur geometrycznych.
„Była kraina dziwna, w której wszystko było zbudowane z figur geometrycznych. Stał tam zamek, bardzo dziwny, z figur geometrycznych. W zamku tym na tronie siedział król bardzo dziwny, z figur geometrycznych. Miał koronę bardzo dziwną, z figur geometrycznych. I patrzył z okien wieży na dziwną swą krainę, gdzie wszystko miało kształt figur geometrycznych.”
- Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania (nazywanie, przeliczanie figur geometrycznych,
z których zbudowany jest zamek).
- z jakich figur geometrycznych zbudowany jest zamek?
- policz ile jest trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół,
- policz ile jest figur w kolorze żółtym,
- kto spróbuje policzyć wszystkie figury, z których zbudowany jest zamek?
Policz figury (nauczyciel pokazuje kod)
Dzieci starsze otrzymują trudniejsze polecenia, przeliczają więcej elementów
- Czerwono-żółty dywan króla. Każde dziecko jedna figurę, kolejno dzieci układają rytm kolorów- kolor czerwony lub żółty.
- Zabawa muzyczno-ruchowa PARASOLE
- Telefon dotykowy (dzieci mają frotki na prawej rączce) - rysowanie KÓŁ (duże i małe) na plecach kolegi, zmiana ról w parach
- Zabawa „Czarodziejski woreczek.” Dzieci rozpoznają wielkość i kształt figury poprzez dotyk,
a następnie starają się odłożyć je na stolik oznaczony kolorem.
- Układanie kompozycji z figur geometrycznych na temat „ZAMEK KRÓLA” Dzieci siadają do stolików
i budują zamki, wykorzystując w tym celu KLOCKI DIENESA.
10. Opowiadanie dzieci o swoich KOMPOZYCJACH. Wypowiedzi dzieci starszych są bogatsze
11. Informacja zwrotna RUCHOMA TARCZA, lub dziecko, które trzyma klocek wypowiada się na temat zajęć.
Opracowała: Elżbieta Obirek
|