Scenariusz zajęcia z dziećmi wykazującymi obniżoną sprawność manualną
Temat: „Patrzę, chwytam i układam”
Obszar podstawy programowej:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14)
Treści programowe / zadania:
- Kształtowanie mięśni palców,
- Rozluźnianie mięśni, likwidowanie i zwalnianie napięć,
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
Cel ogólny:
- Stymulowanie rozwoju motoryki małej
Cele szczegółowe:
- Stosowanie odpowiedniego napięcia mięśniowego palców i dłoni,
- Ćwiczenia usprawniające chwytny ruch palców (stukanie czubkami palców, dociskanie i przenoszenie różnych przedmiotów),
- Wyrabianie płynności ruchów z uwzględnieniem spostrzegania wzrokowego,
- Układanie złożonych kompozycji według podanego wzoru i własnego pomysłu,
- Ćwiczenia sprawności rąk przy pomocy zabaw ruchowych ( ugniatanie, rzucanie),
Cele szczegółowe:
- Dziecko stosuje odpowiednie napięcie mięśni palców i dłoni – stuka czubkami palców, dociska, ugniata, zgina,
- Sprawnie chwyta palcami różne elementy segreguje je i przenosi na kartkę odwzorowując kod,
- Dziecko spostrzega podobiznę między kodem a układem,
- Dziecko układa kompozycje według własnego pomysłu,
- Chętnie bierze udział w zabawie ruchowej – ugniata „śnieżynki” z białych kartek i rzuca nimi do celu,
- Rozumie polecenia nauczyciela
- Prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela sprząta po zakończeniu zabawy
Metody:
- czynnościowa - zadań stawianych dziecku,
- zadań inspirujących: rozwijanie wyobraźni twórczej dziecka.
Formy pracy:
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD, flamastry, patyczki, fasola, cukierki, kody dla każdego dziecka, kolorowe sznurki, białe kartki.
Przebieg zajęcia:
- Powitanie dzieci na zajęciach.
Podczas powitania witają się całe dłonie, potem witają się same palce po kolei i „tańczą ze sobą”.
- Segregowanie przedmiotów według rodzaju.
Rozdanie dzieciom pudełek z pomieszanymi patyczkami, fasolą i cukierkami. Zadaniem każdego dziecka jest posegregowanie tych przedmiotów na trzy zbiory.
- Układanie kompozycji według kodu.
Losowanie przez dzieci kodu i układanie go z danych przedmiotów oraz układanie swojej własnej kompozycji.
- Układanie kompozycji z kolorowego sznurka.
Układanie własnych kompozycji ze sznurka, a następnie według kodu.
- Ugniatanie „śnieżynek” z białego papieru i celowanie nimi do celu.
Na zakończenie zajęć zabawa w rzucanie do celu „śnieżkami”i bitwa na „śnieżki”.
- Wspólne posprzątanie po zakończonej zabawie.
- Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
- Zakończenie zajęć.
mgr Małgorzata Trojnar
|